YÜK DENGELEME HİZMETİ

Sunucularınızın yükünü azaltalım!

Yük Dengeleme Sistemi

Load Balance Nedir ?

Yük dengeleme sistemleri; arka tarafta çalışan sunucuların performans / hızlarına ve ayakta olup olmamalarına göre, çok akıllı yük paylaşımı yapabilmektedir. Ayrıca, 7. katmandaki trafiği analiz ederek ihtiyaca göre farklı şekillerde yük paylaşımı yapabilecek özelliklere sahip cihazlardır. Donanımsal olarak da güçlü olan bu cihazlar üzerinde aynı zamanda SSL trafiği de sonlandırılabilinmekte ve bu sayede uygulama sunucularında oluşacak fazladan yükün de önüne geçilebilmektedir. Kullanıcı ve uygulama sunucuları arasında çalışan bu sistemler sayesinde, kullanıcıların Web sunucularına açmaya çalıştıkları bağlantı miktarları optimize edilmekte, dolayısıyla Web sunucularına açılan bağlantı (Connection) miktarlarında azalma sağlanmakta ve bundan dolayı da Web sunucularının yükü hafiflemektedir. Bu cihazlar, tüm tarayıcıların desteklediği sıkıştırma algoritmalarıyla trafiği sıkıştırarak kullanıcıya gönderdiklerinden kurum hat genişliğinin de optimize edilmesine katkı sağlamaktadırlar. Yük dengeleme sistemleri olarak düşünülen bu sistemler üzerlerine ilave edilebilecek yazılımsal ek bileşenlerle güvenlik cihazları olarak da kullanılabilmektedir. Yani, genel olarak ağ cihazı olarak düşünülen yük dengeleme sistemleri güvenlik bileşenleriyle birlikte ağ ve güvenlik cihazı olarak adlandırılmalıdır. Bağımsız olarak kullanılabilecek uygulama güvenlik sistemlerinin yanında, kurum ihtiyacına göre ek bir lisansla yük dengeleme sistemleri de uygulama güvenliği duvarı olarak çalışabilecek özelliklere sahip hale gelmektedir. Yük Dengeleyici ve SSL sonlandırıcılar, uygulamanın sürekliliği için, yükün uygulamayı sunan sunuculara belirlenen politikalar çerçevesinde dağıtılmasını sağlayan çözümlerdir. Bu teknolojinin diğer bir faydası da, sunuculara ekstra kaynak tükettiren SSL sonlandırma işlemini kendi üstüne alıp verimliliği arttırmasıdır. Uygulamanın çalıştığı protokollerde de iyileştirmeler yaparak sunulan uygulamaların performansını arttırır.

Netscaler Load Balance Özellikleri

Load Balance Özelliği

Web, FTP, MYSQL, MSSQL veritabanı ürünleri dahil olmak üzere Netscaler tüm servislerde gelişmiş balance yeteneğine sahiptir.

Servis Monitoring ve Dağıtma Modeli

Netscaler bağlı bulunan tüm servisleri yük durumu, cevap verme süresi, snmp üzerinden ram-cpu-servis kullanımı dahil olmak üzere pek çok izleme mekanizması ile takip edebilir. Bu sayede en doğru sunucuya dağıtım yaparak web sitelerinin kesintisiz yayında kalmasını sağlar.

DDOS Firewall Özelliği

Bu özellik ile web sitenize gelen http_flood ve SYN saldırılar dahil pek çok zararlı içeriği web sunucularınıza ulaşmadan engeller ve size temiz kesintisiz bir servis imkanı sunar.

Cache Özelliği

Statik veya Dinamik içeriklerin tamamı için özel olarak tasarlayabileceğiniz kurallara göre cache özelliği sunmaktadır. Örnek olarak çok fazla ziyaretçi alan bir haber sitesinin ana sayfasına gelecek trafik web sunucular üzerinde %1 dahi yük yaratmadan netscaler cihazı ile anlık 5 milyon adet veya daha üzeri taleplere cevap verebilecek durumdadır.

TCP Optimizasyon Özelliği

Bu özellik sayesinde web sunucularınız üzerindeki tüm TCP yükünü kendi üzerinden yönetir, bu sayede sunucularınızdaki cpu kullanımları düşecek, web sitenizdeki cevap verme süresi hızlanacaktır.

SıkıştırmaSSL Offload Özelliği

SSL kullanımlarında web sunucular üzerindeki ssl şifreleme yükünü karşılayabilmektedir. Gelişmiş sıkıştırma özelliği sayesinde web sunucular üzerindeki sıkıştırma yüklerini azaltır.

PREMIUM NETWORK

Ömürtech tüm network altyapısında Juniper ve Citrix cihazları tercih etmektedir. Böylelikle network kalitesi üst düzeydir.

Diğer tüm sağlayıcılardan farklı olarak; Ömürtech ana omurgasına Verimerkezinden 2X10 gigabit çift backbone dan yedekli ve bize ait olan ana backbone sisteminden tüm kabinlerimize 2x1 gigabit yedekli hat sağlamaktayız.

Verimerkezi omurgamıza yedekli olarak Türk Telekom, Vodafone, Turkcell Superonline ve yurtdışı bağlantılarını iyileştirmek için Cogent'den yedekli bağlantılar yapılmaktadır.

Paylasman.com
Adalı Holding
Yediiklim Ankara
Haber Borsa
Beta Cay
PolisHaber